Przejdź do treści

Restrukturyzacja

W prowadzonych procesach sądowych przeciwko Skarbowi Państwa oraz PGE spółka reprezentuje ponad 23 tyś byłych akcjonariuszy grup energetycznych. Większość zawartych umów opiera się na warunkach „bez opłat do czasu wygrania sprawy”. To bezpieczne i wygodne dla klientów, choć kosztowe dla spólki, jako organizatora projektu Wspólna Reprezentacja. Spółka Socrates Investment S.A. szukała finansowania zewnętrznego na pokrycie istniejącego w spółce zadłużenia, kosztów prowadzonych postępowań sądowych, kosztów administracyjnych i innych, dlatego decyzją Zarządu przeprowadzono szereg emisji obligacji. Przewlekłość postępowań przed sądami spowodowała brak możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań w terminie. W związku z powyższym, w drugiej połowie 2016 roku Zarząd podjął decyzję o restrukturyzacji spółki.

Proces restrukturyzacji

Zgodnie z planem restrukturyzacji spłata całości zobowiązań wraz z naliczonymi odsetkami na dzień otwarcia restrukturyzacji oraz dalszymi odsetkami w wysokości 20% wartości odsetek ustawowych powiązana jest z pozytywnym zakończeniem jednego z dwóch procesów sądowych prowadzonych przez Socrates Investment S.A przeciwko PGE lub Skarbowi Państwa. Planując całość przepływów finansowych związanych z restrukturyzacją z końcem 2016 roku Zarząd spółki przyjął założenie, że czas trwania procesów sądowych prowadzonych przez spółkę od 2011-2014 roku będzie nie dłuższy niż 8 lat. Powyższe założenie bazowało na dotychczasowych doświadczeniach spółki oraz na szeregu dyskusjach z prawnikami. Na tej podstawie po konsultacjach z Nadzorcą Sądowym Zarząd zaproponował wierzycielom ostateczny termin zakończenia restrukturyzacji na 31.12.2022r. Wierzyciele spółki podczas głosowania w sądzie w przeważającej liczbie (ponad 90% osób biorących udział w głosowaniach) oddali głos za przyjęciem propozycji Zarządu. Dnia 12 maja 2017 roku sędzia wydał prawomocne postanowienie o zatwierdzeniu układu Socrates Investment SA. W opinii Zarządu był to jedyny sposób na wywiązanie się z zobowiązań wobec obligatariuszy/wierzycieli oraz osób reprezentowanych w postępowaniach sądowych.

Przebieg procesów sadowych i wypłacalność spółki

Przebieg prowadzonych procesów sadowych w opinii Zarządu potwierdza słuszność przyjętej strategii. W szczególności w procesie przeciwko PGE S.A. w wyniku wydania przez sąd postanowienia o przeprowadzeniu dowodów z umów zawieranych przez spółki z GK PGE w latach 2007-2009 oraz dokumentacji cen transferowych nie powinno budzić żadnych wątpliwości sądu, że zarzuty stawiane przez spółkę w tym procesie są słuszne. Na dziś Zarząd nie identyfikuje ryzyka związanego z możliwością przegrania procesu przeciwko PGE S.A. a szacowana kwota odszkodowania w pełni pokrywa wszystkie zobowiązania spółki.   

Możliwość wydłużenia okresu restrukturyzacji

Czas trwania procesów cywilnych w Polsce w ostatnich latach systematycznie się wydłuża co również dotyczy procesów prowadzonych przez spółkę. Niejednokrotnie ze względu na braki kadrowe proste czynności polegające na przesłaniu dokumentów do biegłych powołanych w sprawie trwają w sądzie wiele tygodni. W związku z powyższym Zarząd z jednej strony nie widzi ryzyka przegrania procesu przeciwko PGE a tym samym ryzyka niewypłacalności spółki a z drugiej strony identyfikuje ryzyko wydłużenia procesów a tym samym konieczność wydłużenia okresu restrukturyzacji. W zaistniałej sytuacji Zarząd prowadzi rozmowy z Nadzorcą Sądowym w zakresie możliwości wydłużenia okresu restrukturyzacji w celu uzyskania możliwości pełnego zaspokojenia wierzycieli spółki (przy założeniu, że nowe propozycje układowe będą lepsze aniżeli zawarte w zatwierdzonym układzie). Nadzorca Sądowy potwierdził, że przepisy prawa upadłościowego dają możliwość zmiany warunków na jakich został zawarty układ z wierzycielami.  Zgodnie z art. 173 ust 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. prawo restrukturyzacyjne (tj Dz.U. z 2020 r. poz. 814) jeżeli po zatwierdzeniu układu nastąpił trwały wzrost lub zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa dłużnika, dłużnik, nadzorca wykonania układu, inna osoba, która z mocy układu jest uprawniona do wykonywania lub nadzorowania wykonania układu, oraz wierzyciel mogą wystąpić o zmianę układu. Wedle najlepszej wiedzy Zarządu na chwilę obecną nie ma konieczności, aby podejmować określone działania w tym zakresie.  

Aby informować na bieżąco wierzycieli oraz akcjonariuszy spółki o stanie postępowania spraw sądowych uruchomiona została strona www.wspolnareprezentacja.pl gdzie opisujemy co dzieje się w każdej sprawie.

Postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego:

Prawomocne postanowienie o zatwierdzeniu układu: